Autorskie koszty uzyskania przychodu - najczęstsze problemy podatkowe
Wynagrodzenie osoby, która wykonuje pracę twórczą, może być korzystniej opodatkowane podatkiem dochodowym niż standardowa umowa o pracę, zlecenie czy umowa o dzieło. Korzystne opodatkowanie zależy jednak od tego, czy efekt pracy twórczej jest "utworem" w rozumieniu prawa autorskiego. Wówczas można naliczyć autorowi utworu 50% koszty uzyskania przychodów. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla firmy (pracodawcy czy zleceniodawcy), jak i twórców (pracowników, zleceniobiorców) przy rozliczeniach podatkowych. W raporcie omawiamy warunki zastosowania preferencyjnej 50% stawki kosztów uzyskania przychodów. W praktyce budzi to bowiem wiele kontrowersji.
Uregulowanie prawne praw autorskich
Aby ustalić, kiedy powstaje prawo do skorzystania z autorskich kosztów uzyskania przychodu, należy przeanalizować pojęcie utworu na gruncie prawa autorskiego. Konieczna jest także wiedza, w jaki sposób przenoszone są autorskie prawa majątkowe. Autorskie prawa majątkowe przysługują twórcy. Posiada on wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu (art. 17 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych - dalej upapp). Ustawa o prawie autorskim tworzy także kategorię "praw pokrewnych" (tzw. prawo do artystycznych wykonań). Pojęcie to nie będzie tu rozwijane. Należy jednak nadmienić, że wszelkie uwagi dotyczące praw autorskich należy odnosić także do praw pokrewnych.
Autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy, a ich nabywca może je przenieść na inne osoby (art. 41 upapp). Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu ("licencja") obejmuje wyłącznie pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione. Umowa o przeniesienie praw autorskich wymaga, pod rygorem nieważności, zachowania formy pisemnej (art. 53 upapp).
Należy zaznaczyć, że ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie stanowi prawa podatkowego. Oznacza to m.in., że Minister Finansów nie jest upoważniony do interpretowania tej ustawy w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, a tym samym do stwierdzenia, czy dana osoba jest twórcą w rozumieniu przepisów ww. ustawy lub czy konkretna praca jest objęta prawem autorskim. W sprawach interpretowania przepisów ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych uprawnione jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z uwagi na konsekwencje podatkowe decyzji o uznaniu danego przejawu działalności twórczej za utwór powinna ona być obiektywnie weryfikowalna.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty