02.10.2010 Podatki

Jak rozliczyć w pkpir opłatę wstępną przy leasingu operacyjnym

Jesteśmy spółką jawną. Prowadzimy pkpir. Chcemy zawrzeć umowę leasingu operacyjnego na samochód ciężarowy. Opłata wstępna netto wynosi 42 387 zł. Czy wartość tej opłaty możemy zaliczyć do kosztów jednorazowo?

problem

rada

Jeżeli podatnik prowadzi pkpir metodą kasową, to leasingową opłatę wstępną może zaliczyć do kosztów jednorazowo w dacie poniesienia kosztu. W ten sposób może postąpić również podatnik prowadzący pkpir metodą memoriałową. Musi się jednak liczyć z tym, że organy podatkowe nie zgodzą się z jego postępowaniem. Korzystne dla podatników stanowisko zajmują jednak w tej sprawie sądy administracyjne. Szczegóły - w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Leasing operacyjny to rodzaj leasingu, w którym przedmiot umowy zaliczany jest do majątku leasingodawcy. On ma prawo dokonywać odpisów amortyzacyjnych od tego składnika. Opłaty ponoszone przez leasingobiorcę na podstawie umowy z tytułu używania przedmiotu leasingu są przychodem leasingodawcy. Z drugiej strony opłaty te (m.in. raty leasingowe wraz z opłatą wstępną) stanowią koszt uzyskania przychodu dla leasingobiorcy. Do celów podatkowych umowę leasingu uznaje się za umowę leasingu operacyjnego, jeżeli są spełnione następujące warunki:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne