Jak ująć w księgach rachunkowych wypłatę odprawy pośmiertnej

W związku ze śmiercią pracownika, która nastąpiła w trakcie trwania stosunku pracy, jesteśmy zobowiązani do wypłaty członkom jego rodziny (żona) odprawy pośmiertnej. Pracownik był zatrudniony na 1/2 etatu. W jakiej wysokości powinniśmy wypłacić odprawę pośmiertną i jak ją ująć w księgach rachunkowych? Czy odprawa podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu?

problem

rada

Wysokość odprawy pośmiertnej jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Przy jej obliczaniu nie ma znaczenia, że pracownik był zatrudniony jedynie na część etatu. W ewidencji księgowej odprawa pośmiertna nie stanowi przychodu uzyskiwanego ze stosunku pracy. Jej kwota nie będzie więc stanowiła kosztów wynagrodzeń, lecz pozostałe koszty rodzajowe (konto 409 "Pozostałe koszty"). Odprawa jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie należy od niej również odprowadzać składek ZUS.

uzasadnienie

Kodeks pracy (dalej: k.p.) wskazuje (art. 93), że pracodawca ma obowiązek wypłacić rodzinie zmarłego pracownika odprawę pośmiertną w razie jego śmierci, która nastąpiła:

l  w czasie trwania stosunku pracy lub

● w czasie pobierania - po rozwiązaniu stosunku pracy - zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby.

Oznacza to, że rodzinie zmarłego pracownika przysługuje uprawnienie do odprawy pośmiertnej, jedynie gdy śmierć nastąpiła w trakcie trwania stosunku pracy lub w trakcie pobierania zasiłku chorobowego po jego ustaniu (uprawnienia do zasiłku chorobowego reguluje ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Jeśli zatem po rozwiązaniu stosunku pracy zmarły pracownik nabył prawo do emerytury, renty lub podjął działalność zarobkową, rodzinie zmarłego prawo do odprawy pośmiertnej nie przysługuje.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty