Jakie są zasady ewidencji i wyceny nieruchomości inwestycyjnych

Dla jednostek prowadzących rachunkowość z nabyciem oraz posiadaniem nieruchomości wiąże się konieczność zaliczenia ich do środków trwałych lub do inwestycji. Prawidłowe zakwalifikowanie posiadanych nieruchomości do jednej z wymienionych grup aktywów jest istotne nie tylko z punktu widzenia ujęcia ich w bilansie (są one wykazywane w innych pozycjach), ale także z powodu różnych zasad wyceny. W szczególnych, rzadkich przypadkach nieruchomości nabyte z zamysłem szybkiej odsprzedaży mogą zostać również zakwalifikowane do grupy rzeczowych aktywów obrotowych jako towary. W praktyce przypadek taki może dotyczyć jednostek zajmujących się handlem nieruchomościami.

Klasyfikacja nieruchomości - środek trwały czy nieruchomość inwestycyjna

Ustawa o rachunkowości zalicza nieruchomości, w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki do środków trwałych, jeżeli ich przewidywany okres ekonomicznej użyteczności jest dłuższy niż rok, są one kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Do grupy inwestycji zaliczane są natomiast te nieruchomości, których posiadanie ma na celu osiągnięcie z nich korzyści ekonomicznych, wynikających z przyrostu wartości lub innych pożytków, w tym również ze sprzedaży lub wynajmu.

Nieruchomość inwestycyjna to nieruchomość (grunt, budynek lub część budynku albo kilka z tych elementów), którą właściciel lub leasingobiorca w leasingu finansowym traktuje jako źródło przychodów z czynszów bądź utrzymuje w posiadaniu ze względu na przyrost jej wartości, względnie z obu powodów, przy czym nieruchomość taka nie jest:

● wykorzystywana przy produkcji, dostawach dóbr, świadczeniu usług lub czynnościach administracyjnych, albo

● przeznaczona na sprzedaż w ramach zwykłej działalności jednostki.

Tabela. Klasyfikacja nieruchomości:

infoRgrafika

Zasadniczą cechą odróżniającą nieruchomość inwestycyjną od nieruchomości będącej środkiem trwałym lub składającej się ze środków trwałych (budynki, budowle, grunt) jest to, że korzyści uzyskiwane z nieruchomości inwestycyjnej są zasadniczo niezależne od innych aktywów należących do jednostki gospodarczej, przez co można je przypisać bezpośrednio do tej konkretnej nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty