Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na salę fitness dla pracowników
Firma organizuje dla pracowników pokój do ćwiczeń. W tym celu kupuje sprzęt - np. rower stacjonarny. Czy można taki wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i odliczyć VAT z faktury? Firma nie tworzy ZFŚS i nie zatrudnia osób niepełnosprawnych.
problem
rada
Nie, wydatki na salę fitness dla pracowników nie mogą być kosztem uzyskania przychodów pracodawcy. Należy je bowiem zaliczyć do wydatków o charakterze socjalnym, które są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Z faktur dokumentujących te wydatki pracodawca nie powinien odliczać VAT. Nieodliczony VAT może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.
uzasadnienie
Naukowcy, dietetycy i lekarze zachęcają do zwiększenia aktywności fizycznej, szczególnie przez osoby prowadzące siedzący tryb życia. Co prawda, przepisy bhp nie nakładają na pracodawcę obowiązku organizowania ćwiczeń fizycznych dla pracowników (mowa jest w nich tylko o obowiązkowych przerwach w pracy), nie ma jednak wątpliwości, że przerwy w pracy i ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do utrzymania wysokiej produktywności pracowników oraz skupienia w pracy umysłowej. Istnieje więc uzasadnienie ogólne dla uznania wydatków, o których mowa w pytaniu, za koszt uzyskania przychodu. Niestety, ze względu na przepisy szczególne, tj. wyłączenia niektórych wydatków z kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 updop), wydatki te nie mogą stanowić kosztu podatkowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty