Nowe rozporządzenie wykonawcze do VAT
Z dniem 1 stycznia 2010 r. zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług (dalej: rozporządzenie wykonawcze). Zastąpiło ono dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 212, poz. 1336) (dalej: poprzednie rozporządzenie wykonawcze).
Zmiany wynikające z nowego rozporządzenia wykonawczego nie są duże - przeważająca część regulacji w nim zawartych jest kontynuacją dotychczasowych rozwiązań. Większość zmian w stosunku do poprzedniego rozporządzenia wykonawczego wynika z konieczności dostosowania przepisów rozporządzenia wykonawczego do zmienionych z dniem 1 stycznia 2010 r. przepisów ustawy o VAT.
Szczególny termin powstawania obowiązku podatkowego (§ 4)
W rozdziale 2 nowego rozporządzenia wykonawczego Minister Finansów określił inne (niż w przepisach ustawy o VAT) terminy powstawania obowiązku podatkowego. W nowym rozporządzeniu Minister Finansów powtórzył dotychczasowe szczególne terminy powstawania obowiązku podatkowego. Zgodnie z tymi przepisami:
● dla usług turystyki opodatkowanych według procedury marży - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ustalenia marży, nie później jednak niż 15. dnia od dnia wykonania usługi,
● w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty (§ 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia wykonawczego).
Nowością jest określenie szczególnego terminu powstawania obowiązku podatkowego dla przeniesienia - z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu - własności towarów w zamian za odszkodowanie. Obowiązek podatkowy w takich przypadkach powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty (§ 3 ust. 3 rozporządzenia wykonawczego). Jak wynika z uzasadnienia projektu rozporządzenia wykonawczego, niesłuszne jest, aby podatnik w takim przypadku rozpoznawał obowiązek podatkowy zgodnie z zasadami ogólnymi (tj. w momencie wydania towaru lub wystawienia faktury). Dla podatnika taka dostawa ma bowiem charakter przymusowy, a odszkodowanie jest wypłacane po wydaniu towaru. Rozpoznając obowiązek podatkowy na zasadach ogólnych, podatnik ponosiłby więc ciężar ekonomiczny podatku od czynności, do której został przymuszony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty