02.08.2009 Podatki

Opodatkowanie otrzymanych napiwków

W stosunkach usługodawca (restauracja) - klient napiwek może być przekazywany obsłudze bezpośrednio (np. kelnerowi) gotówką, albo też za pośrednictwem pracodawcy (czyli restauracji). W obu przypadkach przekazanie napiwku powoduje konsekwencje podatkowe w VAT i podatku dochodowym.

1. Otrzymanie napiwku bezpośrednio przez kelnera

VAT. Otrzymanie przez kelnera napiwku w gotówce nie powoduje ani po stronie kelnera, ani restauracji jakichkolwiek obowiązków w zakresie VAT. Jeżeli system informatyczny restauratora pozwala na wpłacanie napiwku kartą bezpośrednio na rachunek konkretnego kelnera, bez pośrednictwa pracodawcy, również bezgotówkowe otrzymanie napiwku nie będzie opodatkowane VAT ani u restauratora, ani u kelnera.

Napiwek otrzymany w gotówce bezpośrednio przez kelnera stanowi jego przychód z innych źródeł. Kelner jest zobowiązany do jego rozliczenia w zeznaniu rocznym PIT-36 razem z innymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej. Na przedsiębiorcy prowadzącym lokal gastronomiczny nie ciąży w takim przypadku obowiązek wystawienia informacji PIT-8C. Napiwek nie jest bowiem otrzymywany za jego pośrednictwem. Taki sposób rozliczenia tego typu napiwków potwierdzają organy podatkowe (m.in. Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty w postanowieniu z 27 lutego 2004 r., nr USB XVI-412/152/2004):

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty