Jak ZUS ustala prawo do jednorazowego odszkodowania dla członków rodziny
W okresie od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2010 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. ZUS ustala prawo do odszkodowania i wypłaca go po przeprowadzeniu badania przez lekarza orzecznika ZUS. Płatnicy składek mają obowiązek przygotować dokumenty potrzebne do ustalenia jednorazowego odszkodowania.
Płatnicy są zobowiązani przygotować m.in.: protokół powypadkowy, zeznania świadków na okoliczność wypadku, dokumenty uzyskane w wyniku prowadzonego postępowania wyjaśniającego z policją. Wysokość odszkodowania jest zróżnicowana i zależy od stopnia pokrewieństwa, liczby osób uprawnionych do jednorazowego odszkodowania, a także ewentualnej kwoty wypłaconego jednorazowego odszkodowania ubezpieczonemu.
Osobom, które uległy wypadkowi przy pracy lub zachorowały na chorobę zawodową, w związku z uszczerbkiem na zdrowiu przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Prawo do jednorazowego odszkodowania przysługuje osobom, które uległy wypadkowi przy pracy lub zachorowały na chorobę zawodową w trakcie ubezpieczenia wypadkowego. Jednorazowe odszkodowanie przysługuje również osobie, która przed 1 stycznia 1999 r. podlegała ubezpieczeniu społecznemu lub zaopatrzeniu emerytalnemu. Jednorazowe odszkodowanie z ZUS nie przysługuje jednak osobom podlegającym ubezpieczeniu społecznemu rolników. Prawo do jednorazowego odszkodowania z ZUS mają również członkowie rodziny z tytułu śmierci ubezpieczonego lub rencisty wskutek wypadku lub choroby zawodowej. W tym przypadku znaczenie ma związek śmierci z wypadkiem lub chorobą zawodową.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty