Najnowsze interpretacje. Od 1 stycznia 2009 r. zmienił się wymiar i zasady ustalania prawa do zasiłku macierzyńskiego, zasiłku chorobowego oraz zasiłku opiekuńczego
Od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje nowy, wyższy wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Okres, przez który ZUS będzie wypłacał zasiłek macierzyński od 1 stycznia 2009 r., jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie, a nie jak wcześniej - liczby porodów. Ojciec dziecka przez pierwsze 8 tygodni po porodzie, w okresie, kiedy matka dziecka jest w szpitalu, będzie mógł korzystać z zasiłku opiekuńczego. Po 56 dniach od porodu na okres pobytu w szpitalu matka dziecka może przerwać urlop macierzyński. W tym okresie z urlopu i zasiłku macierzyńskiego może korzystać ojciec dziecka. Więcej o zmianach w urlopie macierzyńskim i wychowawczym przeczytają Państwo na str. 28.
Kolejne zmiany w zakresie świadczeń z tytułu niezdolności do pracy w związku z wychowywaniem dziecka zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2010 r. i w kolejnych latach. Został wydłużony wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Będzie przysługiwał dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Ojciec dziecka będzie miał prawo do nowego urlopu macierzyńskiego.
Przedstawiamy wyjaśnienia opracowane przez ZUS dotyczące zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2008 r. Nr 237, poz. 1654.
Zmiany od 1 stycznia 2009 r.
I. Zmiany w ustawie Kodeks pracy
1. Zmiana wymiaru urlopu macierzyńskiego
Powołaną na wstępie ustawą znowelizowano Kodeks pracy i wprowadzono zmiany w wymiarze urlopu macierzyńskiego. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 180 § 1 Kodeksu pracy pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty