Wybór formy opodatkowania dochodów przedsiębiorców
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mają do wyboru kilka sposobów opodatkowania przychodów (dochodów) osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wybór sposobu opodatkowania ma niezwykle istotne znaczenie, ponieważ przekłada się na wysokość płaconego podatku dochodowego. Stanowi on kwestię bardzo indywidualną, uzależnioną od rodzaju i rozmiaru prowadzonej działalności. W raporcie tym wskazujemy zasady związane z wyborem poszczególnych form opodatkowania dochodów, które powodują, że dla danego przedsiębiorcy określona forma opodatkowania jest mniej lub bardziej korzystna.
1. Karta podatkowa
Karta podatkowa jest jedną ze zryczałtowanych form opodatkowania. W praktyce przeznaczona jest dla niewielkich firm usługowych. Do jej zastosowania konieczne jest spełnienie przez podatnika kilku podstawowych warunków.
1.1. Warunki opodatkowania w formie karty podatkowej
Warunek 1: Złożenie wniosku o opodatkowanie w formie karty podatkowej
Wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej na formularzu PIT-16 należy złożyć nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego, w którym działalność opodatkowana w tej formie ma być prowadzona.
Jeżeli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego, wniosek należy złożyć przed rozpoczęciem działalności gospodarczej (art. 29 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, dalej: uzpd).
WAŻNE!
Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej, wniosek o zastosowanie karty podatkowej składa jeden ze wspólników.
PRZYKŁAD
Jan Nowak i Robert Mazur zdecydowali się na podjęcie działalności gospodarczej w zakresie usług cyklinowania podłóg. Działalność, w formie spółki cywilnej (wspólnicy dokonali odrębnych wpisów w ewidencji działalności gospodarczej), podjęli od 1 marca 2009 r. Obaj wspólnicy wybrali opodatkowanie w formie karty podatkowej. Aby skutecznie dokonać wyboru karty, wniosek PIT-16 jeden ze wspólników musi złożyć w urzędzie skarbowym w terminie do 28 lutego 2009 r. Właściwym urzędem skarbowym w przypadku spółki cywilnej będzie urząd właściwy dla podanej siedziby spółki, ponieważ firma nie posiada zorganizowanego zakładu. Przed terminem złożenia wniosku PIT-16 wspólnicy powinni dokonać wpisów w ewidencji działalności gospodarczej oraz uzyskać numer REGON, który należy podać w składanym wniosku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty