1. Budownictwo społeczne i inne zmiany ustawy o VAT oraz ustawy o zwrocie części wydatków mieszkaniowych od 1 stycznia 2008 r.
19 września 2007 r. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Głównym celem przyjętych zmian jest wprowadzenie zasad, według których budownictwo mieszkaniowe będzie opodatkowane VAT po 31 grudnia 2007 r. Niejako przy okazji wprowadzono również zmiany w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, polegające m.in. na likwidacji czasowego charakteru tej ustawy.
Ustawa zawiera również inne regulacje dostosowujące polskie przepisy VAT do wymogów dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.
Polska na podstawie ustaleń Traktatu Akcesyjnego miała prawo do końca 2007 r. stosować obniżoną stawkę VAT (7%) do całego budownictwa mieszkaniowego. Obniżona stawka VAT na budownictwo mieszkaniowe została wprowadzona art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) i b) ustawy o VAT. W treści powołanego przepisu czytamy:
do 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:
a) robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Po 31 grudnia 2007 r. strona polska będzie zobowiązana do zastosowania w regulacjach krajowych dotyczących opodatkowania budownictwa mieszkaniowego unormowań wynikających z dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L 347/1 z 11.12.2006, z późn. zm.) - treść dyrektywy została opublikowana w dodatku do „MONITORA księgowego” nr 4/2007 - przyp. red.
Unormowania zawarte w dyrektywie umożliwiają stosowanie stawki obniżonej do dostawy, budowy, remontu lub przebudowy budynków mieszkalnych w ramach polityki społecznej (poz. 10 załącznika III do dyrektywy 2006/112/WE). W ustawie o VAT brak było jednak określenia, jakiego rodzaju budownictwo mieszkaniowe może być traktowane jako związane z polityką społeczną. Termin ten nie był również zdefiniowany w innych ustawach. Dlatego powstała potrzeba wprowadzenia definicji budownictwa społecznego do ustawy o VAT. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 41 ust. 12 ustawy o VAT od 1 stycznia 2008 r. do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym będzie można stosować stawkę 7%. Obniżona stawka będzie dotyczyć dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty