Wszystko o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych
W związku z coraz większymi wymaganiami pracodawców, występującymi przypadkami przekwalifikowywania się lub poszerzaniem wiedzy przydatnej w pracy popularnością cieszą się różne formy podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Dodatkowe kształcenie podejmują zarówno pracownicy, zleceniobiorcy, jak i osoby prowadzące działalność. Działania takie wywołują jednak skutki podatkowe w zakresie urlopów, składek ZUS. Tworzą także nowe obowiązki dokumentacyjne. Wskazujemy je poniżej.
Podnoszenie kwalifikacji przez pracownika i zleceniobiorcę a przychód i składki ZUS
Przychodem ze stosunku pracy (również ze stosunku służbowego, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy) są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Przychodem są m.in.: świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 updof). Oznacza to, że przychodem dla pracownika ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty, które otrzymuje od pracodawcy. Sfinansowanie pracownikowi studiów lub innej formy podniesienia kwalifikacji jest świadczeniem pieniężnym ponoszonym za pracownika i stanowi jego przychód.
Warunki zastosowania zwolnienia podatkowego
Przychody pracownika podlegają opodatkowaniu, chyba że zostały one zwolnione z podatku. W tym przypadku może mieć zastosowanie zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 90 updof, o ile zostaną spełnione warunki wymienione w tym przepisie. Na jego podstawie zwolniono z podatku wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika. Zwolnione nie są: wynagrodzenia otrzymywane za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujące pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty