5. Najnowsze orzecznictwo
5.1. Czy od nieodpłatnego przekazania drogi gminie należy zapłacić VAT
Nieodpłatne przekazanie gminie infrastruktury towarzyszącej - drogi dojazdowej czy wiaduktu do centrum handlowego - nie powoduje obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług - wyrok WSA w Warszawie z 13 lipca 2007 r. (sygn. akt III SA/Wa 3537/06).
W przedmiotowej sprawie spółka, centrum handlowe, poniosła nakłady na drogi dojazdowe. Po wybudowaniu drogi przekazała je z mocy prawa nieodpłatnie gminie, uznając jednocześnie, że takie przekazanie drogi nie podlega VAT.
Organy podatkowe były jednak innego zdania. Uznały, że wybudowanie drogi jest świadczeniem usług, spółka powinna więc wystawić fakturę i naliczyć 22% VAT. Dyrektor izby skarbowej podkreślił, że aby nieodpłatne świadczenie usług było opodatkowane VAT, muszą być spełnione warunki, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, aby uznać nieodpłatne świadczenie usług, należy spełnić dwa warunki: usługa nie może być związana z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Spółka podkreślała, że jeśli nie miała prawa do odliczenia VAT, to nie jest to odpłatne świadczenie usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty