02.09.2007 Podatki

4. Jak rozliczyć zakup prawa do programu komputerowego

Polska spółka z o.o. prowadząca działalność informatyczną nabywa oprogramowanie od spółek z siedzibą w Irlandii i Stanach Zjednoczonych. Najczęściej są to programy z licencją użytkownika końcowego, tj. z prawem do użytkowania (na jednym lub kilku stanowiskach) tylko na własne potrzeby związane z prowadzoną działalnością - bez prawa do modyfikacji, powielania programu i jego dalszej dystrybucji. Czasem jednak polska spółka nabywa pełne lub częściowe majątkowe prawa autorskie do programu. W takiej sytuacji może w pełnym lub ograniczonym umową licencyjną zakresie korzystać z tych praw, a więc powielać (nawet je modyfikować) i dystrybuować. Czy w opisanych sytuacjach powstaje konieczność zapłaty przez spółkę jako płatnika tzw. podatku u źródła od płaconych należności zagranicznym dostawcom oprogramowania?

PROBLEM

RADA

Organy podatkowe uznają zgodnie, że zapłata za użytkowanie programu komputerowego na własne potrzeby przez końcowego użytkownika nie jest należnością licencyjną. W takim przypadku polska spółka nie musi płacić podatku u źródła. Wówczas dochody zagranicznych (w tym przypadku irlandzkich i amerykańskich) spółek należy traktować w świetle umów o unikaniu podwójnego opodatkowania jako zyski przedsiębiorstw opodatkowane odpowiednio w Irlandii i USA. Wyjątek stanowiłaby sytuacja, w której spółki te działałyby poprzez zakłady w Polsce. Wówczas transakcja byłaby opodatkowana w Polsce.

Natomiast już należności za nabycie pełnych lub częściowych praw autorskich do oprogramowania komputerowego są przez organy podatkowe traktowane jako należności licencyjne. Tym samym objęte są obowiązkiem zapłaty przez polską spółkę zryczałtowanego podatku przy wypłacie tych należności zagranicznym dostawcom.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty