17.04.2007 Podatki

ZAKRESY OBSZARÓW KONTROLI PODATKOWEJ NA 2007 R.

Ministerstwo Finansów wzorem ubiegłego roku opracowało na 2007 r. zakres obszarów kontroli podatkowych. Stanowią one wytyczne dla urzędów skarbowych oraz wskazówkę dla podatników, którzy mają szansę do takiej kontroli się przygotować. Ministerstwo postanowiło pozostawić zakresy kontroli, jakie obowiązywały w 2006 r. Dodatkowo wprowadziło dwa nowe obszary, z których kontrolą podatnicy muszą się liczyć.

Poniżej prezentujemy treść broszury MF (na szarym tle). Każdy z punktów broszury zawiera poniżej komentarz ekspertów.

WSTĘP

Zapewnienie maksimum ułatwień w dobrowolnym, prawidłowym wypełnianiu obowiązków podatkowych, jak również podniesienie efektywności kontroli podatkowej i czynności sprawdzających jest jednym z głównych celów polityki budżetowej państwa.

Mając na uwadze pozytywny odbiór zeszłorocznej publikacji „Podstawowych Zakresów Obszarów Kontroli Podatkowej”, niniejsze opracowanie przedstawia obszary kontroli, które będą realizowane przez wszystkie urzędy skarbowe w 2007 r. Prezentuje ono obszary kontrolowane w roku 2006, które, z uwagi na wymierne efekty podejmowanych działań kontrolnych i czynności sprawdzających w ich zakresie, będą kontynuowane, jak również dwa nowe obszary kontroli, w których administracja podatkowa stwierdziła występowanie znaczących błędów i nieprawidłowości.

W 2007 r. administracja podatkowa będzie skupiała swoją uwagę na obszarach kontroli dotyczących w szczególności:

1. Transakcji wewnątrzwspólnotowych

2. Strat z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej

3. Usług budowlanych

4. Obowiązku rejestracji w podatku od towarów i usług

5. Usług niematerialnych

6. Podatników „uśpionych”

7. Obrotu paliwami

8. Kas fiskalnych

9. Zaniżania wysokości obrotu w podatku od towarów i usług

10. Handlu używanymi pojazdami samochodowymi

11. Braku wpłat zryczałtowanego podatku dochodowego

Komentarz

Dwa nowe obszary kontroli

W 2007 r. Ministerstwo wprowadziło dwa nowe obszary kontroli. Nowe obszary kontroli w 2007 r. to: handel używanymi pojazdami samochodowymi oraz brak wpłat zryczałtowanego podatku dochodowego. Jak czytamy we wstępie, w tych zakresach administracja stwierdziła w 2006 r. szereg nieprawidłowości dotyczących rozliczeń. Z wymienionych obszarów kontroli wynika, że najwięcej uwagi kontrolerzy poświęcą prawidłowości rozliczania podatku VAT. Z wytycznych wynika również, że działania kontrolne są nakierowane na likwidację „szarej strefy” oraz działań polegających na uchylaniu się od płacenia podatków i działań o charakterze przestępczym. Działania te, jako mieszczące się poza legalnym obrotem, nie będą przedmiotem niniejszego komentarza. W komentarzu opiszemy przepisy podatkowe, które ze względu na stopień skomplikowania lub rozbieżne interpretacje mogą przysporzyć podatnikom kłopotów. Wskażemy również przyjętą praktykę i sposoby rozwiązywania najczęstszych problemów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty