17.11.2006 Podatki

1. Jak rozliczać amortyzację i koszty użytkowania samochodu darowanego w części

Prowadzę działalność gospodarczą, rozliczając się na podstawie pkpir. Zakupiłem na działalność samochód osobowy. Współudziałowcem tego samochodu chciałbym uczynić mojego ojca, który również prowadzi działalność (pkpir + VAT). Spisalibyśmy w tym celu umowę darowizny na wartość 305 zł (5% udziału wartości samochodu). Jak lepiej pod względem podatkowym spisać umowę darowizny - syn ojcu, czy może moja firma firmie ojca? Jak rozliczać koszty głównych napraw samochodu, napraw bieżących, kosztów eksploatacji i obowiązkowych ubezpieczeń z uwzględnieniem % współwłasności?

PROBLEM
RADA
Darowanie ojcu udziału w samochodzie nie podlega podatkowi dochodowemu, tylko podatkowi od spadków i darowizn. W tym przypadku podatek nie wystąpi, ponieważ wartość darowizny mieści się w kwocie wolnej od podatku. W związku z tym jest to rozwiązanie najkorzystniejsze.
Uczynienie ojca współwłaścicielem samochodu umożliwia zarówno Panu, jak i ojcu ujęcie tego samochodu w ewidencji środków trwałych oraz amortyzację proporcjonalnie do udziału we współwłasności. Koszty związane z utrzymaniem samochodu należy rozliczać proporcjonalnie do udziału we współwłasności. Inaczej należy postępować tylko z tymi kosztami, które dotyczą bieżącej eksploatacji. Na przykład zakup paliwa powinien w całości obciążać tę firmę, na rzecz której został dokonany. Wszystkie koszty należy ująć w kolumnie 14 pkpir.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty