Jak prowadzić ewidencję księgową komisu w księgach komisanta po 1 maja 2004 r.

Wraz z wejściem w życie od 1 maja 2004 r. ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w istotny sposób zmieniły się zasady fakturowania czynności dokonywanych na podstawie umowy komisu. Skutkiem tego jest inny sposób ewidencji księgowej rozrachunków pomiędzy stronami umowy komisu.

Czynności wydania towarów w ramach umowy komisu nie są już usługą, lecz dostawą towarów (art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług). Dlatego też wydanie towarów między komitentem a komisantem, a następnie przez komisanta osobie trzeciej jest traktowane jak dostawa towarów z prawem do obniżania podatku należnego o podatek naliczony (według ogólnych zasad).
Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towary przyjęte przez komisanta są więc kontrolowanymi przez niego zasobami majątkowymi o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy o rachunkowości są to więc aktywa własne komisanta, które wykazuje on w swoich księgach rachunkowych jako zapasy, a nie jak dotychczas w ewidencji pozabilansowej.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne