Czy urząd skarbowy będzie otrzymywał informacje o oszczędnościach wypracowanych na indywidualnych kontach emerytalnych
Osoby oszczędzające na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) powinny wiedzieć, że przystąpienie do programu IKE oznacza, iż urzędy skarbowe oraz instytucje w nim uczestniczące będą otrzymywać informacje o nich.
Czym jest uzasadniana konieczność przekazywania informacji o uczestnikach programu? Po pierwsze, na konto IKE można każdego roku wpłacić określoną sumę. Kwota ta jest ruchoma i zależy od zapisów w ustawie budżetowej na dany rok co do prognozowanego wynagrodzenia w roku kalendarzowym, którego ustawa budżetowa dotyczy. W 2004 r. jest to 3435 zł. Kontroli będzie więc poddane, czy podatnik nie wpłacił na IKE więcej, niż wynosi roczny limit. W praktyce nadzór obejmuje nie tylko oszczędzającego, ale i instytucje prowadzące IKE - są one zobowiązane dokonywać zwrotu pieniędzy wpłaconych na IKE powyżej rocznego limitu.
IKE prowadzą banki, fundusze inwestycyjne, biura maklerskie i zakłady ubezpieczeń, a więc instytucje tworzące poddany szczególnemu nadzorowi rynek produktów finansowych, gdzie wartością jest dobre imię i renoma. Należy więc się spodziewać, że będą one skutecznie pilnować przestrzegania limitu rocznej wpłaty przez oszczędzającego na IKE. Drugim problemem pojawiającym się przy programie IKE jest pokusa zakładania przez jego uczestników dwóch kont IKE.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się