Czy syn może podpisać zeznanie podatkowe w imieniu ojca
Mój ojciec niedawno zmarł. W jaki sposób będąc głównym spadkobiercą mam dokonać jego rozliczenia? Czy wolno mi złożyć deklarację podatkową za 2003 r. w imieniu ojca, który nie dopełnił tego obowiązku? Nie wiem, jakie dochody osiągnął ojciec w 2003 r. W dokumentach pozostawionych przez ojca nie znalazłem żadnych informacji wystawianych zazwyczaj przez płatników o zaliczkach na podatek dochodowy zapłaconych w ciągu trwania roku podatkowego. Co będzie, jeżeli ojca obciążały zaległości podatkowe?
Nie wolno Panu złożyć deklaracji podatkowej za zmarłego ojca. Jako spadkobierca, ma Pan prawo uzyskać informację z urzędu skarbowego o sytuacji podatkowej zmarłego. Spadku obciążonego zaległościami podatkowymi można nie przyjąć bądź przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza.
Obowiązujące obecnie prawo wyklucza możliwość złożenia zeznania rocznego za zmarłego podatnika. Jest to niemożliwe w sytuacji, kiedy podatnik musi podpisać zeznanie roczne. Tylko w sytuacjach szczególnych prawo odstępuje od wymogu podpisania zeznania rocznego przez podatnika. Taką sytuację szczególną rozpatrywał niedawno Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z 4 maja 2004 r. orzekł, że art. 6 ust. 2 updof Przepis ten był interpretowany przez organy podatkowe w sposób uniemożliwiający wspólne rozliczenie podatkowe w tak dramatycznej sytuacji życiowej, jaką jest śmierć jednego z małżonków w trakcie roku podatkowego albo po jego upływie. Brak możliwości podpisania zeznania rocznego Trybunał Konstytucyjny uznał za nadmierny formalizm, a wymóg wspólnych podpisów obojga małżonków na wniosku o łączne opodatkowanie za niezgodny z Konstytucją.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się