Czy można udokumentować najem dowodem wewnętrznym
Spółka z o.o. wynajmuje pomieszczenie magazynowe od osoby fizycznej. Posiada umowę poświadczoną przez urząd skarbowy, w której określono termin i wysokość comiesięcznego czynszu. Czy opłatę za czynsz można zaliczać w koszty na podstawie dowodu zastępczego, czy też niezbędny jest comiesięczny rachunek wystawiany przez wynajmującego?
Jeżeli zgłoszą Państwo żądanie wystawienia rachunku, to osoba fizyczna wynajmująca Państwu pomieszczenie magazynowe jest obowiązana do wystawienia rachunku. Natomiast jeśli wynajmujący wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi nie wystawi takiego rachunku, to będą Państwo mogli udokumentować poniesiony wydatek dowodem zastępczym.
Aby wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi spełniać określone warunki - czyli zostać poniesiony w celu uzyskania przychodu, nie podlegać wyłączeniom przewidzianym w przepisie art. 16 ust. 1 updop. Ponadto musi także spełniać kryterium formalne, czyli zostać prawidłowo udokumentowany. Na podstawie art. 20 ust. 4 ustawy o rachunkowości, w przypadku uzasadnionego braku możliwości uzyskania zewnętrznych obcych dowodów źródłowych, kierownik jednostki może zezwolić na udokumentowanie operacji gospodarczej za pomocą księgowych dowodów zastępczych, sporządzonych przez osoby dokonujące tych operacji. Nie może to jednak dotyczyć operacji gospodarczych, których oraz skup metali nieżelaznych od ludności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się