29.12.2003 Rachunkowość firm

Czy brak oświadczenia o przejęciu odpowiedzialności za prowadzenie ksiąg rachunkowych zwalnia głównego księgowego od odpowiedzialności za skutki jego pracy

Zwracam się z prośbą o udzielenie informacji o zakresie odpowiedzialności głównego księgowego w firmie (sp. z o.o.), jeśli nie podpisywał on oświadczenia o przejęciu odpowiedzialności za rachunkowość. Sprawa dotyczy skutków kontroli skarbowej za rok 2001, w wyniku której stwierdzono nieprawidłowości w ustaleniu wysokości należnego VAT. Urząd naliczył zaległe zobowiązanie, umowne odsetki oraz ustawową karę. Zakład uiścił całe zobowiązania wobec urzędu, po czym zażądał zwrotu w pełnej wysokości kary i odsetek od głównego księgowego, pod groźbą skierowania sprawy na drogę sądową. Główny księgowy, odpowiedzialny za ten fakt, nie pracuje w naszym zakładzie od końca 2001 r. Proszę o wyjaśnienie, co zakład pracy może zrobić w opisanej sytuacji?

Każda sprawa dotycząca odpowiedzialności za popełnione błędy ma charakter indywidualny, gdyż zazwyczaj różne są jej okoliczności oraz skala problemów. W przypadku braku oświadczenia przejęcia odpowiedzialności za rachunkowość spółki, podpisanego przez głównego księgowego, nie może on ponosić odpowiedzialności karnej za błędy w świetle ustawy o rachunkowości (zarówno w wersji obecnej ustawy, jak i w latach wcześniejszych). Główny księgowy może być jednak pociągnięty do odpowiedzialności za wyrządzone szkody w świetle innych przepisów, np. Kodeksu pracy. W takim przypadku zakład pracy powinien w odpowiednim czasie wystąpić z roszczeniami oraz ich uzasadnieniem. Zakład pracy może również zawrzeć obustronną ugodę.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty