Jak rozliczyć wydatki poniesione przez pracodawcę na zakwaterowanie pracowników
Świadczenie w postaci nieodpłatnego udostępnienia mieszkania pracownikowi jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości 500 zł miesięcznie. Jednym z warunków zastosowania tego zwolnienia jest, aby pracownik, którego miejsce zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, zrezygnował ze stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.
Do celów podatkowych wartość świadczenia, jakim jest nieodpłatne udostępnienie mieszkania, należy doliczyć do przychodów pracownika ze stosunku pracy tylko w części przekraczającej 500 zł. Natomiast w całości stanowi ono podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Wyjątkiem jest świadczenie w postaci bezpłatnego noclegu zapewnionego pracownikowi w trakcie podróży służbowej, które bez względu na wysokość nie stanowi przychodu podatkowego i nie jest zaliczane do podstawy wymiaru składek ZUS.
Wynajęcie mieszkania dla jednego pracownika
W przypadku gdy przedmiotem świadczenia jest udostępnienie lokalu, wartość pieniężną takiego świadczenia do celów podatkowych należy ustalić według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu. Jeśli pracodawca wynajmie mieszkanie, podstawą ustalenia wartości świadczenia będzie kwota czynszu wynikająca z umowy najmu. Można bowiem przyjąć, że gdyby pracownik sam wynajmował takie mieszkanie, również musiałby zawrzeć umowę i ponosiłby wydatki na czynsz w wysokości wynikającej z tej umowy (art. 11 ust. 2a pkt 3 updof).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty