07.02.2010 Ubezpieczenia

Która średnia pensja jest podstawą do liczenia poszczególnych stawek ważnych w prawie pracy i ubezpieczeniach

Wiele ważnych parametrów z prawa pracy i ubezpieczeń społecznych jest ustalanych na podstawie różnego rodzaju przeciętnych wynagrodzeń, np. w gospodarce narodowej - prognozowane, miesięczne, kwartalne lub roczne. Na ich podstawie są m.in. ustalane maksymalne zarobki miesięczne osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe czy maksymalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego po ustaniu zatrudnienia.

Problem w tym, że wyróżniamy kilkanaście statystycznych przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń, a każde oznacza inną kwotę i wpływa na ustalenie innych stawek. Aby uporządkować to zagadnienie, przedstawiamy rodzaje ogłaszanych wynagrodzeń, terminy ich ogłaszania oraz parametry, na które mają one wpływ.

1. Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale

Przeciętne wynagrodzenie ogłasza prezes GUS w Monitorze Polskim do 7. dnia roboczego drugiego miesiąca po zakończeniu każdego kwartału kalendarzowego. Nową stawkę należy stosować do obliczeń parametrów od trzeciego miesiąca następnego kwartału po tym, którego ogłoszone wynagrodzenie dotyczy, do drugiego miesiąca kolejnego kwartału włącznie.

Od 1 grudnia 2009 r. do 28 lutego 2010 r. do obliczeń należy przyjmować przeciętne miesięczne wynagrodzenie w III kwartale 2009 r., tj. 3113,86 zł (komunikat prezesa GUS z 10 listopada 2009 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2009 r., M.P. Nr 73, poz. 921). Przeciętne wynagrodzenie z II kwartału 2009 r. wyniosło 3081,48 zł (M.P. Nr 52, poz. 747) i miało wpływ na niżej wskazane parametry w okresie od 1 września do końca listopada 2009 r.

Niżej przedstawiamy najważniejsze świadczenia obliczane na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty