22.01.2010 Podatki Ubezpieczenia

Jak odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczki na podatek w 2010 r.

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2010 r. nie zmieniła się. Tak jak w ubiegłym roku wynosi 9% podstawy wymiaru. Od podatku dochodowego nadal można odliczyć składkę w wysokości 7,75% podstawy wymiaru, co oznacza, że pozostała część - 1,25% podstawy wymiaru - musi zostać pobrana z dochodu pracownika.

Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników. Są to m.in. pracownicy i osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Ubezpieczenie zdrowotne pracownika

Pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego rozwiązania. Pracodawca, jako płatnik składek na ubezpieczenie zdrowotne pracownika, ma obowiązek:

● obliczać składki,

● pobierać składki z dochodu pracownika,

● odliczać 7,75% podstawy wymiaru składek od zaliczki na podatek dochodowy,

● wpłacać składki na odpowiednie konto ZUS,

● rozliczać składki w raportach i deklaracjach ubezpieczeniowych i przekazywać te dokumenty do ZUS.

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru. Składka jest miesięczna i niepodzielna. Do ustalenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się większość zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jednak ustalając podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zgodnie z art. 81 ust. 5 i 6 ustawy zdrowotnej, należy:

● podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pomniejszyć o sumę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe potrąconych przez pracodawcę ze środków ubezpieczonego,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty