Jak dochodzić roszczeń w zakresie prawa pracy w postępowaniu uproszczonym
Dochodzenie roszczeń w postępowaniu uproszczonym jest łatwiejsze niż w zwykłym postępowaniu sądowym. W postępowaniu uproszczonym są rozpoznawane sprawy o roszczenia wynikające z umów, których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 tys. zł. Postępowanie uproszczone dotyczy również spraw z zakresu prawa pracy.
Dochodzenie roszczeń w postępowaniu uproszczonym ma dla pracodawcy wiele korzyści. Przede wszystkim sprawy w tym postępowaniu są rozpoznawane szybciej niż w postępowaniu zwykłym. Większy rygoryzm procesowy, do którego w tym postępowaniu musi zastosować się nie tylko pracodawca, ale i pracownik, umożliwia zapobieganie przewlekaniu postępowania. W postępowaniu uproszczonym łatwiej jest również dokonać opłat od pozwu, ponieważ ich wysokość jest stała i z reguły niższa niż w postępowaniu zwykłym.
Pracodawca, który zamierza pozwać pracownika, powinien ustalić, czy sprawa, jaką zamierza mu wytoczyć, podlega rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym. Odmienności proceduralne między tym postępowaniem a postępowaniem zwykłym rozpoczynają się bowiem już na etapie złożenia pozwu. Również wtedy, gdy pracodawca zostaje pozwany przez pracownika, powinien zwrócić uwagę, czy sprawa jest rozpoznawana w postępowaniu uproszczonym, ponieważ niezastosowanie się do wymagań postępowania uproszczonego może grozić pracodawcy negatywnymi konsekwencjami procesowymi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty