Jak ubiegać się o refundację wynagrodzenia, składek na ubezpieczenia społeczne oraz kosztów kształcenia pracowników młodocianych
Pracodawca rozważając możliwość zatrudnienia pracownika młodocianego powinien wiedzieć, że może starać się o refundację jego wynagrodzenia i składek ZUS. Kolejną formą pomocy, jaką może uzyskać pracodawca, jest dofinansowanie poniesionych kosztów kształcenia pracowników młodocianych.
Aby uzyskać dofinansowanie z tytułu zatrudniania pracowników młodocianych, pracodawca albo osoba prowadząca zakład pracy w imieniu pracodawcy lub osoba zatrudniona u pracodawcy powinni spełniać warunki do prowadzenia przygotowania zawodowego w zakresie wymagań zawodowych i pedagogicznych określonych w przepisach regulujących odbywanie przygotowania zawodowego. Ponadto pracodawca powinien podpisać z młodocianym umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Pozostałe wymagania niezbędne do spełnienia w celu uzyskania pomocy dla pracodawcy zatrudniającego pracowników młodocianych są różne w zależności od formy pomocy.
1. Refundacja wynagrodzenia i składek ZUS pracownika młodocianego
Pomoc dla pracodawcy zatrudniającego pracowników młodocianych obejmuje koszty wynagrodzeń wypłacanych młodocianym do wysokości najniższych stawek określonych w § 19 ust. 2 rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, obowiązujących w okresie, za który refundacja jest dokonywana. Pomoc obejmuje również koszty składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń, jakie ponosi pracodawca w okresie, w którym pracownik ten uczestniczy w szkoleniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty