07.12.2007 Kadry i płace

W jaki sposób prawidłowo tworzyć lub zmieniać regulamin wynagradzania

Koniec roku jest okresem wprowadzania zmian w aktach prawa wewnątrzzakładowego, np. w regulaminie wynagradzania. Intencją pracodawcy jest najczęściej to, aby wraz z rozpoczęciem roku kalendarzowego zaczął obowiązywać regulamin w nowym brzmieniu. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Zapisy regulaminu trzeba bowiem uzgodnić ze związkowcami, a takie negocjacje mogą się przeciągnąć.

Obowiązek uzgodnienia treści regulaminu wynagradzania ze związkami zawodowymi to nie jedyna czynność mająca wpływ na termin wejścia w życie regulaminu wynagradzania lub zmian w jego treści. Ostateczny kształt regulaminu, uwzględniający uzgodnienia ze związkami, musi być podany do wiadomości załodze na 2 tygodnie przed wejściem w życie. Ewentualne niekorzystne zmiany dla pracowników, jakie może zawierać, nie zaczną obowiązywać automatycznie, lecz będą wymagały zastosowania wypowiedzeń zmieniających. W konsekwencji zaczną obowiązywać pracowników po upływie okresu wypowiedzenia warunków płacy. W takim przypadku istotne dla wejścia w życie niekorzystnych uregulowań dla poszczególnych pracowników będą miały 2 daty:

l data skutecznego dokonania przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego,

l data upływu okresu wypowiedzenia danego pracownika.

Początek obowiązywania nowych (gorszych dla pracowników) uregulowań regulaminu wynagradzania będzie w związku z tym inny dla pracowników z krótszym okresem wypowiedzenia (np. 2-tygodniowym), a inny dla pracowników z dłuższym (np. 3-miesięcznym).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty