Jak rozliczać czas pracy kierowców wykonujących przewozy regularne na trasach do 50 km
Ostatnia nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców, która weszła w życie 20 czerwca br., wniosła poważne zmiany, jeśli chodzi o zatrudnianie kierowców w transporcie regularnym na trasach nieprzekraczających 50 km. Do tej pory czas pracy kierowców np. obsługujących miejskie linie autobusowe był regulowany ogólnymi postanowieniami ustawy o czasie pracy kierowców i nie odbiegał w żaden sposób od stanu prawnego dotyczącego wszystkich innych kierowców zatrudnionych na podstawie umów o pracę.
Od czasu ostatniej nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców sytuację prawną kierowców wykonujących przewozy regularne na trasach do 50 km reguluje rozdział 4a ustawy o czasie pracy kierowców, który odnosi się tylko do tej grupy kierowców. Pozostałe przepisy tej ustawy stosuje się wobec nich w zakresie, w jakim nie zostały wyłączone ze stosowania do tej grupy kierowców.
Za przewóz regularny uznaje się publiczny przewóz osób i ich bagażu w określonych odstępach czasu ustalonymi trasami, na zasadach unormowanych w ustawie o transporcie drogowym i w ustawie - Prawo przewozowe.
(?) Zatrudniam kierowców na podstawie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych. Czy ustawę o czasie pracy kierowców stosuje się do wszystkich kierowców wykonujących przewozy regularne na trasie do 50 km, czy tylko do kierowców, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty