Jak opłacać składki na Fundusz Pracy
Poza składkami na fundusze ubezpieczeń w ZUS zakłady pracy mają obowiązek opłacać składki na fundusze pozaubezpieczeniowe, w tym m.in. na Fundusz Pracy.
Obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy zależy od tytułu, z jakiego dana osoba podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, czy jest objęta tymi ubezpieczeniami obowiązkowo oraz w jakiej wysokości osiąga przychody, od których są naliczane składki. Wywiązywanie się z obowiązku opłacania składek na ten fundusz jest ważne, ponieważ od okresu ich opłacania zależą m.in. uprawnienia do zasiłku dla bezrobotnych.
(?) Zatrudniamy osoby na niepełne etaty. Jedna z nich nie poinformowała nas, że poza pracą na pół etatu podjęła pracę na zlecenie w innej firmie. Z tego powodu nie naliczaliśmy za nią składek na Fundusz Pracy, mimo że łącznie z dwóch miejsc zatrudnienia osiągała wynagrodzenie wyższe niż minimalne. Musiałam sporządzić korekty deklaracji za kilka miesięcy. Czy aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości, mogę się jakoś zabezpieczyć?
Może Pani żądać od każdej zatrudnianej osoby, osiągającej wynagrodzenie niższe od minimalnego, złożenia oświadczenia dotyczącego faktu osiągania przychodów podlegających obowiązkowym składkom na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z innych tytułów z równoczesnym zobowiązaniem zgłoszenia zmian w tym zakresie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty