22.08.2007 Kadry i płace

Jakie są zasady korzystania z urlopu wychowawczego

Pracownik - rodzic zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego udzielanego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia uprawniającego do urlopu wychowawczego wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia niezależnie od występujących między nimi przerw.

Urlopu wychowawczego udziela się maksymalnie na okres 3 lat, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Dłuższy urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi opiekującemu się dzieckiem w wieku do 18 lat, które z powodu stanu zdrowia wymaga osobistej opieki pracownika. Takim pracownikom przysługują dodatkowo 3 lata urlopu wychowawczego, czyli mogą łącznie wykorzystać 6 lat tego urlopu. Pracownicy, którzy chcą skorzystać z dodatkowego urlopu wychowawczego, powinni przedstawić pracodawcy orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecka.

Z urlopu wychowawczego mają prawo korzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka oraz jego opiekunowie. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z urlopu wychowawczego może korzystać tylko jedno z nich. Wyjątek od tej zasady dotyczy okresu nieprzekraczającego 3 miesięcy, w trakcie którego oboje rodzice lub opiekunowie dziecka mogą korzystać z urlopu wychowawczego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty