Jakie są zasady nabywania prawa do zasiłków z ubezpieczenia chorobowego w Unii Europejskiej
W każdym państwie członkowskim UE obowiązują inne, wewnętrzne, zasady określające prawo do świadczeń związanych z niezdolnością do pracy i macierzyństwem. Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego ma na celu zapewnienie osobom przemieszczającym się w obrębie UE korzystanie z tych świadczeń przez zachowanie uprawnień już nabytych lub ich uzyskanie w kraju pobytu.
Zasady dotyczące koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego mają na celu ułatwienie i umożliwienie korzystania ze świadczeń z tytułu niezdolności do pracy lub macierzyństwa niezależnie od kraju Unii, w którym się przebywa. System ten zabezpiecza uzyskanie prawa do świadczeń i sumowanie okresów ubezpieczenia w każdym kraju UE.
? Kogo dotyczy koordynacja systemów ubezpieczeń społecznych? Czy ja jako Polak jestem nią objęty, mimo że mam obywatelstwo polskie i szwajcarskie? Zamierzam w najbliższym czasie podjąć zatrudnienie w Niemczech.
W przypadku koordynacji sprawą najistotniejszą nie jest to, jakie osoba ma obywatelstwo, lecz na terenie którego państwa zostanie zatrudniona. Jeżeli ma Pan zarówno obywatelstwo polskie, jak i szwajcarskie, w razie wykonywania pracy w Polsce, w zakresie ubezpieczeń społecznych podlegałby Pan polskiemu ustawodawstwu i z tego tytułu otrzymywał przysługujące świadczenia związane z chorobą i macierzyństwem określone w polskich przepisach stosowanych do osób zatrudnionych w Polsce. Jeżeli natomiast zostanie Pan zatrudniony na terenie Niemiec, to będzie Pan podlegał ustawodawstwu niemieckiemu i należne świadczenia z tego tytułu będzie Pan otrzymywał na podstawie przepisów niemieckich.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty