07.05.2007 Kadry i płace

Jakie zadośćuczynienie przysługuje pracodawcy od pracownika, który wyrządził mu szkodę

Pracownik niewykonujący lub nienależycie wykonujący swoje obowiązki pracownicze ponosi względem pracodawcy odpowiedzialność za szkody wyrządzone swoim działaniem (zaniechaniem). Pracownik odpowiada tylko za rzeczywiste straty poniesione przez pracodawcę, a konieczność udowodnienia jego odpowiedzialności i wysokości poniesionej szkody spoczywa na zatrudniającym.

Odszkodowanie należne pracodawcy od pracownika jest ustalane w wysokości rzeczywistej straty. Przepisy chronią jednak pracownika przed ewentualną koniecznością zwrotu pracodawcy bardzo wysokich sum, ustanawiając górny limit odszkodowania. Maksymalne odszkodowanie nie może być wyższe niż trzymiesięczne wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Nie dotyczy to jednak szkody spowodowanej przez pracownika umyślnie - w takiej sytuacji musi on zwrócić całość.
(?) Wskutek nieumyślnego działania pracownika nasza firma poniosła dużą stratę finansową. Jaka jest górna granica wysokości odszkodowania, której możemy żądać od pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy? Czy jest to trzymiesięczne wynagrodzenie, jakie on otrzymuje pracując w niepełnym wymiarze czasu pracy, czy trzymiesięczne wynagrodzenie, jakie otrzymywałby, gdyby był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy?
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty