Jak wydatkować środki zakładowego funduszu szkoleniowego
Pracodawcy tworzący zakładowy fundusz szkoleniowy są postrzegani jako dbający o podnoszenie kwalifikacji pracowników. Fundusz szkoleniowy ma jednak nie tylko znaczenie wizerunkowe. Umożliwia on systemowe podniesienie kompetencji zatrudnionych osób, a jego wydatki mogą być w znacznej części zrefundowane przez starostę.
Funkcjonowanie zakładowego funduszu szkoleniowego łączy się również z obciążeniami dla pracodawcy. Głównym dochodem funduszu są wpłaty pracodawcy w wysokości określonej w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie funduszu szkoleniowego. Bez względu na wysokość wpłaty określonej w przepisach wewnątrzzakładowych, nie może być ona niższa niż 0,25% funduszu płac.
(?) W naszej firmie nie działają związki zawodowe, za to od połowy ubiegłego roku funkcjonuje rada pracowników. Czy plan szkoleń, który chcemy zatwierdzić do realizacji na wiosnę br., powinniśmy uzgodnić z radą?
Nie mają Państwo takiego obowiązku. W firmie, w której nie działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca powinien ustalić plan szkoleń z członkiem załogi wybranym przez nią do reprezentowania jej interesów. Jest to obowiązek analogiczny do tego, jaki przewidują przepisy wobec pracodawcy uchwalającego regulamin działalności socjalnej.
Powołanie rady pracowników nie oznacza automatycznego przejęcia przez nią obowiązków pracownika wybranego przez załogę, z którym pracodawca musi uzgodnić plan szkoleń czy regulamin zfśs, gdyż nie ma takiego wskazania w przepisach. Oczywiście może się zdarzyć, że pracownik wybrany przez załogę do reprezentowania jej interesów będzie jednocześnie pełnił funkcję członka rady pracowników.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty