Jakie świadczenia z ubezpieczenia chorobowego przysługują osobom wykonującym umowę o pracę nakładczą

Umowa o pracę nakładczą jest umową specyficzną, która zawiera cechy charakterystyczne dla umowy o pracę oraz dla umów cywilnoprawnych. Osobie, która wykonuje pracę nakładczą przysługują niektóre uprawnienia pracownicze.

Chałupnicy, dla których ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby mają prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego po upływie 180 dni tego ubezpieczenia. Jest to okres wyczekiwania na wynagrodzenie i zasiłek chorobowy.
Świadczenia chorobowe chałupnika
Różnica między prawem do świadczeń dla chałupników i pracowników polega na różnym okresie wyczekiwania na wynagrodzenie i zasiłek chorobowy (w przypadku pracowników 30 dni). Tak jak w przypadku pozostałych ubezpieczonych do okresu wyczekiwania wlicza się wcześniejsze okresy ubezpieczenia, jeżeli przerwa między nimi była krótsza lub równa 30 dniom.
Chałupnikom, tak jak pracownikom, zasiłek chorobowy przysługuje dopiero od 34. dnia niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym. Oznacza to, że za pierwsze 33 dni mają oni prawo do wynagrodzenia za czas choroby wypłacanego i finansowanego ze środków nakładcy.
PRZYKŁAD
Anna M. zawarła umowę o pracę nakładczą 1 czerwca 2006 r. i od tej daty przystąpiła dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego. Chorowała od 22 listopada 2006 r. do 26 stycznia 2007 r. Okres od 1 czerwca do 27 listopada 2006 r. (180 dni) jest dla Anny M. okresem wyczekiwania na prawo do świadczeń z tytułu choroby, dlatego nakładca wypłacił wynagrodzenie chorobowe za okres 33 dni począwszy od 28 listopada do 30 grudnia 2006 r., a następnie zasiłek chorobowy od 31 grudnia 2006 r. do 26 stycznia 2007 r. Za okres od 22 do 27 listopada 2006 r. Anna M. nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego, ponieważ nie ma 180 dni ubezpieczenia chorobowego.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty