Jak przeprowadzać ocenę ryzyka zawodowego
Jednym z podstawowych obowiązków ciążących na pracodawcy jest ocena, dokumentowanie i informowanie pracowników o ryzyku zawodowym związanym z pracą oraz stosowanie niezbędnych środków profilaktycznych zmniejszający to ryzyko.
Przez ryzyko zawodowe należy rozumieć prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących wystąpienie u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy. Głównym celem przeprowadzenia oceny ryzyka jest wyeliminowanie, a jeżeli jest to niemożliwe, zredukowanie występujących zagrożeń na stanowiskach pracy. Sam proces oceny ryzyka zawodowego to systematyczne badanie wszystkich aspektów pracy.
Pracodawcy, którzy nie przeprowadzą oceny ryzyka zawodowego lub przeprowadzą w sposób nierzetelny, mogą spodziewać się kary ze strony Państwowej Inspekcji Pracy, a także większego prawdopodobieństwa wystąpienia np. wypadków przy pracy.
Jesteśmy jako firma zobowiązani do informowania pracowników o ryzyku zawodowym. Nie znaleźliśmy jednak żadnych przepisów, w jaki sposób ta informacja powinna być przekazana. Zatrudniamy przedstawicieli handlowych, którzy pojawiają się w firmie tylko raz w miesiącu. Czy informacje o ryzyku możemy im przesłać e-mailem?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się