22.09.2006 Kadry i płace

Jakie są zasady szkolnych i pozaszkolnych form kształcenia pracowników

Pracodawca jest zobowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Jednym ze sposobów realizacji tego obowiązku może być skierowanie pracownika do odbycia kształcenia w formach szkolnych lub pozaszkolnych. Nie jest to jednak obowiązek pracodawcy, lecz jego prawo.

Skierowanie pracownika do odbycia kształcenia jest tylko jedną z wielu możliwych form realizacji obowiązku ułatwiania podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników.
Kształcenie w formach szkolnych obejmuje naukę w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych oraz w szkołach wyższych. Do pozaszkolnych form kształcenia należą m.in. studia podyplomowe, kursy zawodowe, seminaria, samokształcenie kierowane oraz staże zawodowe lub specjalizacyjne odbywane m.in. przez pracowników naukowych i naukowo-badawczych.
Skierowanie pracownika do odbycia nauki nakłada na pracodawcę określone obowiązki, których celem jest ułatwienie zatrudnionemu godzenia obowiązków pracowniczych z podjętą edukacją. Przynosi jednak pracodawcy zysk w postaci podniesienia poziomu wiedzy kadry pracowniczej. Pracownikom zaś stwarza możliwość zdobycia, podniesienia lub poszerzenia kwalifikacji.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty