Jak finansować kształcenie pracowników
Pracodawcy mają możliwość pomocy pracownikom podnoszącym swoje kwalifikacje uczestnicząc w poniesieniu wydatków na ten cel. Korzystnie będzie dla pracodawcy zrobić to w taki sposób, aby pracownik, którego szkolenie pracodawca sfinansował, został na jakiś czas związany z firmą. Wówczas zwrócą się zainwestowane w niego pieniądze, a jeśli pracownik zdecyduje się zmienić pracę, będzie musiał oddać część poniesionych przez pracodawcę kosztów.
Opłacenie pracownikowi studiów lub kursu powoduje powstanie przychodu u zatrudnionego. Przychody związane z kształceniem są niekiedy wolne od opodatkowania i składek na ZUS. Zwolnienie danego świadczenia z tych obciążeń jest uzależnione od tego, w jakiej formie jest pobierana nauka (szkolna, pozaszkolna) i od tego, czy pracodawca skierował na nią pracownika. Inny problem stanowi możliwość zaliczenia podnoszenia kwalifikacji pracowników w koszty uzyskania przychodów pracodawcy.
Od października br., dwóch naszych pracowników rozpocznie zaoczne studia licencjackie (bez skierowania). W dodatkowej umowie pracownikom tym chcemy przyznać następujące świadczenia: opłacenie czesnego, pokrycie kosztów zakupu podręczników, zwrot kosztów dojazdu na uczelnię samochodem jednego z nich. Czy świadczenia te stanowią przychód podlegający opodatkowaniu i oskładkowaniu?
Świadczenia, które chcą Państwo przyznać pracownikom, stanowią przychód zwolniony zarówno z opodatkowania, jak i z oskładkowania. Zwrot kosztów przejazdu samochodem jednego z pracowników musi nastąpić jednak w granicach określonych iloczynem przyjętej w przepisach o transporcie drogowym stawki za 1 kilometr - określonej w zależności od pojemności skokowej silnika i liczby przejechanych kilometrów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się