Jak rozliczać prywatną opiekę medyczną
W ostatnim czasie wielu pracodawców decyduje się na wykupienie pracownikom abonamentu w prywatnych lecznicach. Jaki wpływ na przychód pracowników mają umowy zawarte między pracodawcami a prywatnymi placówkami medycznymi dotyczące abonamentu medycznego i jego rozliczenia? Które z wydatków na opiekę medyczną dla pracowników są kosztem uzyskania przychodu firmy?
Zapewnianie zatrudnionym pracownikom prywatnej opieki medycznej pozytywnie wpływa na wizerunek zakładu pracy. Możliwość bezpłatnego korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej jest świadczeniem dla pracowników traktowanym przez nich jako dodatkowe wynagrodzenie. Zapewnienie opieki medycznej przez pracodawcę nie zawsze jednak będzie dla pracownika przychodem ze stosunku pracy podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Nasza firma zawarła z kliniką medyczną umowę dotyczącą opieki zdrowotnej pracowników. Na mocy umowy za każdego pracownika opłacamy abonament miesięczny w wysokości 40 zł. Dodatkowo klinika oddzielnie rozlicza wizyty z zakresu medycyny pracy (na podstawie skierowania wystawionego przez naszą firmę). Czy wartość abonamentu stanowi przychód pracownika podlegający opodatkowaniu?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się