Jak wystawić zaświadczenie o zarobkach osiągniętych przez emerytów i rencistów w 2005 r.?
Posiadane uprawnienia do emerytury lub renty nie są przeszkodą do podjęcia zatrudnienia, działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej. Jednak, w przypadku osiągania przychodu, niektórzy świadczeniobiorcy muszą się liczyć z ewentualnym zmniejszeniem przez ZUS należnego świadczenia, a niekiedy nawet z zawieszeniem jego wypłaty.
Określone są dwa progi przychodów, których przekroczenie wpływa na wypłatę należnego świadczenia. Osiąganie przychodu w kwocie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie 1643,10 zł), ale w wysokości nie wyższej niż 130% tego wynagrodzenia (obecnie 3051,50 zł), powoduje zmniejszenie emerytury lub renty o kwotę przekraczającą 70% wynagrodzenia, jednak nie więcej niż o maksymalną kwotę zmniejszenia ustaloną dla danego świadczenia. Natomiast prawo do emerytury lub renty osoby osiągającej przychód w wysokości przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ulega zawieszeniu.
Emeryci i renciści mają obowiązek - poza określonymi wyjątkami - informować ZUS o podjęciu działalności zarobkowej, o tym, czy osiągany przychód będzie wpływał na prawo do pobierania świadczenia oraz o wysokości przychodu osiągniętego w danym roku kalendarzowym w celu jego rozliczenia po zakończeniu tego roku. Wysokość zarobków osiągniętych w roku kalendarzowym mają obowiązek udokumentować do końca lutego następnego roku w formie zaświadczenia. Takie same obowiązki ciążą na płatnikach składek, w tym na pracodawcach zatrudniających emerytów i rencistów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się