Jakie są zasady ustalania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego?
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobom, które mają orzeczony stopień niepełnosprawności lub które ukończyły określony wiek. Przy ustalaniu prawa do tego zasiłku nie ma znaczenia sytuacja materialna uprawnionego oraz jego rodziny.
Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem opiekuńczym. Przyznawany jest osobie niepełnosprawnej w związku z chorobą powodującą niezdolność do samodzielnej egzystencji (w celu zapewnienia jej opieki i pielęgnacji przez inną osobę) albo osobie, która osiągnęła odpowiedni wiek.
WAŻNE!
Przy ustalaniu prawa do zasiłku pielęgnacyjnego nie ma znaczenia, czy osoba niepełnosprawna ma ustalone prawo do zasiłku rodzinnego.
Świadczenie to będzie przysługiwało z tytułu opieki nad: niepełnosprawnym dzieckiem w wieku do ukończenia 16 lat, osobą niepełnosprawną w wieku powyżej 16 lat, która posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osobą niepełnosprawną w wieku powyżej 16 lat, która posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i której niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21. roku życia, niezależnie od stopnia tej niepełnosprawności. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje również osobom, które ukończyły 75 lat.
Nasz pracownik w marcu 2005 r. zwrócił się o przyznanie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego na niepełnosprawnego 25-letniego syna. Przedstawił on orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Niepełnosprawność ta powstała w wieku 22 lat, ale pracownik twierdzi, że na 30 kwietnia 2004 r. spełniał warunki do przyznania świadczenia na chorego syna. Czy należy mu ustalić prawo do tego zasiłku?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się