Miesięczne i roczne rozliczenie świadczeń - co jest korzystniejsze dla emerytów i rencistów?
W kolejnych wyjaśnieniach dotyczących rozliczania świadczeń zarobkujących emerytów i rencistów - o tym, na czym polega rozliczenie roczne i miesięczne? Jakie rozliczenie jest korzystniejsze dla emeryta lub rencisty?
Roczne rozliczenie świadczeń polega na porównaniu kwot przychodu uzyskanego przez emeryta lub rencistę w rozliczanym roku kalendarzowym z kwotami granicznymi - niższą lub wyższą - ustalonymi dla tego roku.
Rozliczenie miesięczne polega na porównaniu kwot przychodu osiągniętego w poszczególnych miesiącach kalendarzowych roku z obowiązującymi w tych miesiącach dopuszczalnymi kwotami przychodu, obliczonymi wskaźnikami 70% lub 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w celu stwierdzenia, czy w danym miesiącu świadczenie przysługiwało w pełnej wysokości, podlegało zmniejszeniu lub zawieszeniu.
Jeżeli kwota nienależnie pobranych świadczeń jest wyższa od kwoty, o jaką osiągnięty przychód przekroczył wyższą kwotę graniczną, istnieje możliwość uniknięcia zawieszenia świadczenia w pełnej wysokości. Jeżeli świadczeniobiorca wpłaci na kwotę przekroczenia przychodu pomniejszoną o zaliczkę pobraną na podatek dochodowy, organ rentowy uzna, że przychód jest równy wyższej kwocie granicznej, a więc przekroczył niższą kwotę graniczną. Zatem świadczenie nie podlega zawieszeniu, lecz jedynie zmniejszeniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się