Interpretacja indywidualna z dnia 16 lipca 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.271.2026.2.END
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 maja 2026 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 czerwca 2026 r. (wpływ tego samego dnia). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest fundacją rodzinną pod nazwą X Fundacja Rodzinna, powstałą na mocy statutu sporządzonego w formie aktu notarialnego z (…) r. Fundacja została wpisana do Rejestru Fundacji Rodzinnych, prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim postanowieniem sądu z (…) r.
Wniosek o wpis fundacji do rejestru fundacji rodzinnych został nadany za pośrednictwem Poczty Polskiej dnia (…) r.
Zgodnie ze statutem, fundacja została utworzona w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Celem szczególnym fundacji jest m.in. (…).
Fundacja realizuje swoje cele poprzez dokonywanie inwestycji oraz przyznawanie świadczeń Beneficjentom, zgodnie z zasadami określonymi statutem.
Statut wskazuje, że fundacja może wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy prawo przedsiębiorców, w szczególności może prowadzić działalność w zakresie zbywania mienia, o ile to mienie nie było nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia; najmu, dzierżawy, lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie; przystępowania do spółek handlowych; nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze, udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych oraz ogółu praw i obowiązków w spółkach osobowych; udzielania pożyczek spółkom kapitałowym, w których fundacja posiada udziały, spółkom osobowym, w których jest wspólnikiem oraz beneficjentom.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
