Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (621678)
      • Kadry i płace (26795)
      • Obrót gospodarczy (90985)
      • Rachunkowość firm (3973)
      • Ubezpieczenia (37142)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • REFORMA PIP 2026
      • NOWY STAŻ PRACY
      • JAWNOŚĆ WYNAGRODZEŃ
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    10.07.2026

    Postanowienie NSA z dnia 10 lipca 2026 r., sygn. III OZ 308/26

    Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz po rozpoznaniu w dniu 10 lipca 2026 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia A. S. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 31 marca 2025 r., sygn. akt II SA/Bd 350/24 w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w B. z dnia 7 lutego 2024 r., nr OI.K.111.1.5.2.MS w przedmiocie zwolnienia ze służby w Służbie Więziennej postanawia: oddalić zażalenie.

    Uzasadnienie

    Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy postanowieniem z dnia 31 marca 2025 r., sygn. akt II SA/Bd 350/24 odrzucił skargę A. S. (dalej także jako: skarżąca) na decyzję Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w B. (dalej także jako: organ) z dnia 7 lutego 2024 r., nr OI.K.111.1.5.2.MS w przedmiocie zwolnienia ze służby w Służbie Więziennej z uwagi na złożenie jej z uchybieniem ustawowego terminu do jej wniesienia.

    W uzasadnieniu postanowienia Sąd I instancji wyjaśnił na wstępie, że podstawowym sposobem doręczania pism w postępowaniu administracyjnym jest doręczenie bezpośrednie stronie lub jej pełnomocnikowi, w sposób określony w rozdziale 8 dziale I Kodeksu postępowania administracyjnego. Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, zgodnie zaś z art. 40 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, jeżeli strona ustanowiła pełnomocnika, pisma doręcza się jej pełnomocnikowi. Z przepisu tego zdaniem Sądu I instancji jasno wynika obowiązek organu doręczania wszystkich pism temu pełnomocnikowi. Sąd I instancji podkreślił, że doręczenie pisma pełnomocnikowi wywołuje skutek dla samego reprezentowanego w rozpoczęciu biegu terminu do wniesienia środków zaskarżenia. Z kolei termin doręczenia pełnomocnikowi strony pisma, od którego należy liczyć bieg terminu do wniesienia środka zaskarżenia, wiąże potem stronę występującą osobiście w postępowaniu sądowoadministracyjnym.

    Biorąc powyższe pod uwagę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wskazał, że w niniejszej sprawie w postępowaniu administracyjnym skarżąca była reprezentowana przez L. H. (pełnomocnictwo z 29 stycznia 2024 r. – k. 49 akt administracyjnych sprawy). W związku z powyższym Sąd I instancji stwierdził, że prawidłowo zatem zaskarżona decyzja została doręczona pełnomocnikowi skarżącej, który odebrał ją w dniu 13 lutego 2024 r., co wynika z dołączonego do akt administracyjnych zwrotnego potwierdzenia odbioru (k. 61 akt administracyjnych). Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy termin na wniesienie skargi do sądu administracyjnego należało zatem liczyć od dnia doręczenia decyzji pełnomocnikowi skarżącej. Termin ten upływał z dniem 14 marca 2024 r. Sąd I instancji zaznaczył przy tym, że doręczenie kwestionowanej decyzji jednocześnie pełnomocnikowi strony (wcześniej) i stronie (później – tutaj 28 lutego 2024 r.) nie przedłuża terminu do wniesienia skargi na tę decyzję w ten sposób, że termin ten należy ponownie liczyć od dnia doręczenia rozstrzygnięcia bezpośrednio stronie. Takie doręczenie jest wadliwe i nie wywołuje skutków prawnych.

    Mając to wszystko na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy stwierdził, że skarga została wniesiona z uchybieniem 30-dniowego terminu na jej wniesienie, wynikającego z art. 53 § 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

    Pismem z dnia 21 kwietnia 2025 r. skarżąca wniosła zażalenie na powyższe postanowienie i odnosząc się do stwierdzenia Sądu I instancji jakoby pełnomocnik skarżącej nie wniósł skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy w ustawowym terminie wskazała, że reprezentujący ją przed organem pełnomocnik został ustanowiony i umocowany do reprezentowania jej tylko przed organami Służby Więziennej, a udzielone mu pełnomocnictwo zostało cofnięte po zakończeniu czynności przed organem. Pełnomocnik skarżącej nie był zatem umocowany do reprezentowania skarżącej przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Bydgoszczy.

    W odpowiedzi na zażalenie organ wniósł o jego oddalenie wskazując, że pełnomocnik skarżącej odebrał zaskarżoną decyzję w dniu 13 lutego 2024 r., natomiast skarga została nadana przez skarżącą dopiero w dniu 28 marca 2024 r., a zatem z przekroczeniem terminu, o którym mowa w art. 53 § 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, co skutkowało koniecznością odrzucenia skargi. Organ dodał ponadto, że doręczenie zaskarżonej decyzji pełnomocnikowi skarżącej było prawidłowe i wywołało skutek prawny i nie zmienia tego domniemane późniejsze cofnięcie pełnomocnictwa oraz samodzielne występowanie skarżącej w postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Bydgoszczy.

    Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

    Zażalenie nie mogło zostać uwzględnione.

    Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2026 r., poz. 143), dalej p.p.s.a., skargę do sądu wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.

    Prawidłowo Sąd I instancji stwierdził zatem, że skarżąca uchybiła terminowi do wniesienia skargi na decyzję Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w B. z dnia 7 lutego 2024 r., nr OI.K.111.1.5.2.MS w przedmiocie zwolnienia ze służby w Służbie Więziennej, bowiem będącą przedmiotem zaskarżenia decyzję doręczono pełnomocnikowi skarżącej w dniu 13 lutego 2024 r., a zatem trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi do Sądu I instancji, jak prawidłowo wskazano w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia, upływał w dniu 14 marca 2024 r. Skarżąca nadała zaś skargę w dniu 28 marca 2024 r. Zasadnie więc Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uznał, że złożoną z uchybieniem terminu skargę należało odrzucić.

    Nie mogą przy tym odnieść zamierzonego skutku argumenty podnoszone przez skarżącą związane z doręczeniem jej osobiście decyzji dopiero w dniu 28 lutego 2024 r. Nie ma racji skarżąca podnosząc, że to od tego momentu powinno liczyć się termin do wniesienia skargi w niniejszej sprawie. Zgodnie z art. 40 § 2 zdanie pierwsze ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2025 r. poz. 1691) – dalej także jako: k.p.a., jeżeli strona ustanowiła pełnomocnika, pisma doręcza się jej pełnomocnikowi. Jednoczesne doręczenie pisma stronie i pełnomocnikowi wywołuje jedynie ten skutek, że strona jest poinformowana o treści pisma, natomiast bieg terminu do wniesienia skargi do sądu rozpoczyna się z datą skutecznego doręczenia pisma pełnomocnikowi.

    Okolicznością bezsporną w niniejszej sprawie jest to, że skarżąca ustanowiła pełnomocnika do reprezentacji przed organem administracji. Jednocześnie w aktach administracyjnych brak jest pisma, z treści którego wynikałoby, że pełnomocnictwo udzielone przez skarżącą zostało przez pełnomocnika lub mocodawcę wypowiedziane lub odwołane przed wydaniem decyzji w niniejszej sprawie. Zatem w dacie wydawania przez organ zaskarżonej decyzji strona była reprezentowana przez pełnomocnika.

    Powyższe oznacza, że w sytuacji, gdy decyzja została jednocześnie doręczona i stronie i jej pełnomocnikowi, doręczenie decyzji pełnomocnikowi jest prawnie skuteczne, natomiast strona została w ten sposób jedynie poinformowana o treści wydanego w sprawie aktu. Podkreślenia jednak wymaga, że wbrew twierdzeniom skarżącej Sąd I instancji odrzucając skargę nie stwierdził, że winna ona zostać wniesiona przez pełnomocnika skarżącej, który był umocowany do reprezentacji skarżącej wyłącznie w postępowaniu przed organem administracji. Prawidłowo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy skonstatował natomiast, że w sytuacji, w której w momencie doręczenia pełnomocnikowi skarżącej wydanej w sprawie decyzji, udzielone mu pełnomocnictwo nie zostało cofnięte lub odwołane, bieg terminu do wniesienia środka odwoławczego rozpoczął się z datą skutecznego doręczenia decyzji pełnomocnikowi skarżącej, a nie skarżącej osobiście.

    Mając powyższe na uwadze, Naczelny Sąd Administracyjny na podstawie art. 184 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji.

    Źródło: Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych, https://orzeczenia.nsa.gov.pl/

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • Praca zdalna w sferze budżetowej – dopuszczalność i zasady stosowania
    • USTAWA z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego Art./§ 40
    ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne
    17.07.2026 Podatki
    Postanowienie NSA z dnia 17 lipca 2026 r., sygn. III FSK 182/25
    Czytaj więcej
    17.07.2026
    Postanowienie NSA z dnia 17 lipca 2026 r., sygn. III OZ 347/26
    Czytaj więcej
    17.07.2026
    Postanowienie NSA z dnia 17 lipca 2026 r., sygn. III OZ 343/26
    Czytaj więcej
    17.07.2026 Podatki
    Postanowienie NSA z dnia 17 lipca 2026 r., sygn. III FSK 183/25
    Czytaj więcej
    17.07.2026
    Postanowienie NSA z dnia 17 lipca 2026 r., sygn. III OZ 335/26
    Czytaj więcej
    17.07.2026
    Postanowienie NSA z dnia 17 lipca 2026 r., sygn. III OSK 1271/26
    Czytaj więcej
    16.07.2026
    Wyrok NSA z dnia 16 lipca 2026 r., sygn. III OSK 718/26
    Czytaj więcej
    16.07.2026 Podatki
    Postanowienie NSA z dnia 16 lipca 2026 r., sygn. III FSK 182/25
    Czytaj więcej
    16.07.2026 Podatki
    Postanowienie NSA z dnia 16 lipca 2026 r., sygn. III FSK 183/25
    Czytaj więcej
    15.07.2026 Podatki
    Postanowienie NSA z dnia 15 lipca 2026 r., sygn. I FSK 1856/23
    Czytaj więcej
    15.07.2026 Podatki
    Postanowienie NSA z dnia 15 lipca 2026 r., sygn. II FZ 60/26
    Czytaj więcej
    15.07.2026
    Postanowienie NSA z dnia 15 lipca 2026 r., sygn. III OZ 329/26
    Czytaj więcej
    15.07.2026 Podatki
    Postanowienie NSA z dnia 15 lipca 2026 r., sygn. II FZ 59/26
    Czytaj więcej
    15.07.2026 Podatki
    Postanowienie NSA z dnia 15 lipca 2026 r., sygn. II FZ 58/26
    Czytaj więcej
    15.07.2026 Podatki
    Postanowienie NSA z dnia 15 lipca 2026 r., sygn. II FZ 57/26
    Czytaj więcej
    15.07.2026 Podatki
    Postanowienie NSA z dnia 15 lipca 2026 r., sygn. I FSK 1775/23
    Czytaj więcej
    15.07.2026
    Postanowienie NSA z dnia 15 lipca 2026 r., sygn. III OZ 309/26
    Czytaj więcej
    15.07.2026
    Postanowienie NSA z dnia 15 lipca 2026 r., sygn. III OZ 349/26
    Czytaj więcej
    15.07.2026
    Postanowienie NSA z dnia 15 lipca 2026 r., sygn. III OZ 326/26
    Czytaj więcej
    14.07.2026 Podatki
    Postanowienie NSA z dnia 14 lipca 2026 r., sygn. II GZ 282/26
    Czytaj więcej
    14.07.2026 Obrót gospodarczy
    Postanowienie NSA z dnia 14 lipca 2026 r., sygn. II GSK 1038/23
    Czytaj więcej
    14.07.2026 Ubezpieczenia
    Wyrok NSA z dnia 14 lipca 2026 r., sygn. I GSK 1265/25
    Czytaj więcej
    14.07.2026
    Postanowienie NSA z dnia 14 lipca 2026 r., sygn. I GSK 928/26
    Czytaj więcej
    14.07.2026
    Wyrok NSA z dnia 14 lipca 2026 r., sygn. III OSK 2005/24
    Czytaj więcej
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2026 INFOR PL S.A.