Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2026 r., sygn. I OSK 2464/24
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Przybysz Sędziowie: sędzia NSA Krzysztof Sobieralski sędzia del. WSA Joanna Skiba (spr.) po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2026 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 21 sierpnia 2024 r. sygn. akt II SA/Gl 259/24 w sprawie ze skargi A. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 2 lutego 2024 r. nr SKO.PSŚ/41.5/30/2024/251 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 21 sierpnia 2024 r. sygn. akt II SA/Gl 259/24, oddalił skargę A. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 2 lutego 2024 r. nr SKO.PSŚ/41.5/30/2024/251 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożyła A. D. zaskarżając wyrok w całości. Orzeczeniu zarzuciła:
1) naruszenie przepisów prawa materialnego, tj. art. 17 ust. 1 pkt 4 u.ś.r. poprzez jego błędną wykładnię, polegającą na uznaniu, że przepis ten uzależnia przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego od sprawowania stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy rozumianej jako wykonywanej każdego dnia przez całą dobę, z odmową uznania takiej opieki za stałą, nawet jeśli wykonywana jest przez znaczną część doby, gdy prawidłowa wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, iż konieczne jest jedynie uznanie, że opieka ta powinna być realizowana każdego dnia bez konieczności sprawowania jej przez 24 godziny, aby można było ją uznać za stałą, co w konsekwencji doprowadziło do braku uznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
