Interpretacja indywidualna z dnia 22 stycznia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.178.2025.2.MM
W przypadku nabycia spadku ze Szwecji, moment powstania obowiązku podatkowego w Polsce przypada na dzień zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia, a podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa ustalona na ten dzień. Do długów i ciężarów można zaliczyć koszty obsługi prawnej nabycia spadku oraz uregulowane długi zmarłej, ale nie wydatki związane ze sprzedażą dziedziczonego majątku.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od spadków i darowizn:
-w części dotyczącej momentu powstania obowiązku podatkowego, ustalenia kursu walut oraz zaliczenia do długów i ciężarów kosztów obsługi prawnej związanej z przeprowadzeniem formalności spadkowych, nadpłaconej emerytury i zaległego czynszu – jest prawidłowe,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
