Projekt zmian ustawy o podatku od spadków i darowizn – czy na pewno korzystny
Projekt zmian ustawy o podatku od spadków i darowizn jest jednym z elementów pakietu deregulacyjnego. Projekt zakłada wprowadzenie zmian w zasadach rozliczania podatku w przypadku nabycia świadczeń powtarzających się, a także zmniejszenie wymogów formalnych w przypadku obrotu majątkiem nabytym tytułem spadku lub w inny nieodpłatny sposób.
Zmiana zasad rozliczania podatku z tytułu nabycia świadczeń powtarzających się
Zmiana ustawy o podatku od spadków i darowizn jest związana z tezą uchwały składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 31 marca 2025 r. sygn. akt III FPS 5/24. O uchwale NSA piszemy w artykule pt. Jak płacić podatek od renty pieniężnej wypłacanej w ratach – uchwała NSA” – w Mk nr 6/2025
NSA uznał w niej, że umowa renty z uwagi na swój losowy charakter, stanowi prawo majątkowe, którego wartość nie może być z góry określona co do wysokości, a zatem podstawę opodatkowania należy ustalać w miarę wykonywania świadczeń, wynikających z umowy renty.
Uchwała NSA nie spodobała się Ministerstwu Finansów, które zamierza skutki tej uchwały znacząco zniwelować pod hasłem deregulacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
