Interpretacja indywidualna z dnia 28 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.59.2025.2.OS
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek 20 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie:
-uznania, że kwota 50% kwoty podatku VAT dotycząca pojazdów ekologicznych nie stanowi podatku naliczonego i nie podlega wykazaniu w ewidencji prowadzonej dla celów podatku VAT,
-prawa do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego o 50% kwoty zmniejszenia kwoty podatku VAT dotyczącej pojazdów ekologicznych i wykazania w ewidencji prowadzonej dla celów podatku VAT tej kwoty,
-prawa do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o 50% kwoty zwiększenia kwoty podatku VAT dotyczącej pojazdów ekologicznych i wykazania w ewidencji prowadzonej dla celów podatku VAT tej kwoty.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 marca 2025 r. (wpływ 2 kwietnia 2025 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
… Spółka Akcyjna (dalej „Spółka”) jest spółką prawa handlowego z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Okresem rozliczeniowym dla celów VAT jest miesiąc.
Spółka nabywa energię elektryczną oraz usługi dystrybucji energii elektrycznej. W związku z nabyciem energii elektrycznej oraz usług dystrybucji energii elektrycznej Spółka otrzymuje od dostawców i usługodawców faktury i faktury korygujące. Faktury i faktury korygujące określają przedmiot dostawy (energia elektryczna) lub usługi (usługa dystrybucji). W załącznikach do faktur i faktur korygujących zawarte jest rozliczenie należności za nabywaną energię elektryczną lub usługę dystrybucji. Kalkulując należność za dostarczoną energię elektryczną oraz usługi dystrybucji dostawcy oraz usługodawcy, w zależności od konkretnego przypadku, biorą pod uwagę różnego rodzaju składniki takie jak np. stałe opłaty handlowe, stałe opłaty jakościowe, opłaty zmienne, opłaty OZE, opłaty mocowe, opłaty kogeneracyjne, rozliczenia za ponadumowny pobór energii biernej indukcyjnej, rozliczenia energii biernej pojemnościowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
