Wyrok NSA z dnia 6 marca 2025 r., sygn. II FSK 1020/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Wolf- Kalamala Sędzia del. WSA Alicja Polańska (spr.) Protokolant Dominika Kurek po rozpoznaniu w dniu 6 marca 2025 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 20 kwietnia 2022 r. sygn. akt I SA/Bd 122/22 w sprawie ze skargi R. M. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 grudnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę w całości, 3) zasądza od R. M. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 580 (słownie: pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 kwietnia 2022 r. sygn. akt I SA/Bd 122/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uchylił zaskarżoną przez R. M. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 grudnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wskazany wyrok (podobnie jak pozostałe powołane w uzasadnieniu orzeczenia) jest dostępny w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych pod adresem http://orzeczenia.nsa.gov.pl.
Sąd pierwszej instancji wskazał w uzasadnieniu wyroku, że podatnik jest polskim rezydentem podatkowym dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.
Na dzień złożenia wniosku podatnik posiada udziały w kapitale zakładowym
"M." sp. z o.o. z siedzibą w B. Spółka prowadzi działalność,
której głównym przedmiotem są roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz działalność w zakresie architektury.
Podatnik posiada 50% udziałów (kolejne 50% udziałów posiada P. L.). Udziałowcy nie posiadają w stosunku do spółki dodatkowych uprawnień innych niż te, które wynikają z posiadania udziałów, a które mogłyby wpływać na jej kluczowe decyzje. Udziałowcy nie zawarli także żadnej umowy pisemnej lub ustnej, której skutkiem byłoby uprzywilejowanie któregokolwiek z udziałowców i umożliwienie jemu samodzielnego podejmowania decyzji o kluczowym znaczeniu dla działalności spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
