Odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na interpelację nr 7507 w sprawie długich procedur orzekania o niepełnosprawności i wypłaty świadczeń
Treść interpelacji:
Szanowna Pani Minister,
od lat dużym problemem są znaczne opóźnienia w procedurze orzekania o niepełnosprawności przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Rodzi to liczne utrudnienia dla osób niepełnosprawnych, w szczególności tych ubiegających się o świadczenia wspomagające.
Od momentu złożenia wniosku o przyznanie świadczenia wspomagającego do otrzymania decyzji mija czasem kilka miesięcy. Gdy osoba niepełnosprawna, która zadeklarowała we wniosku niemożność stawienia się na komisję, nie jest w stanie pojawić się na wyznaczonym terminie, musi składać kolejny wniosek o przeprowadzenie komisji w domu lub w szpitalu, co generuje dodatkowe tygodnie oczekiwania. Po wydaniu decyzji komisja ma 4 tygodnie na sporządzenie i przekazanie decyzji do ZUS oraz do petenta. Ponadto, jeżeli niepełnosprawny nie złoży oświadczenia o rezygnacji z odwołania, uprawomocnienie się decyzji może trwać kolejne 2-3 tygodnie. Takie opóźnienia prowadzą do sytuacji, w których osoby niepełnosprawne przez wiele miesięcy nie otrzymują potencjalnie należnych świadczeń, co rodzi dla nich spore problemy społeczno-ekonomiczne. Kilka osób, które miały takie przypadki, zgłaszało się w ostatnim czasie do moich biur poselskich.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
