Wyrok NSA z dnia 6 lutego 2025 r., sygn. I FSK 1569/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, Protokolant Adam Goliasz, po rozpoznaniu w dniu 6 lutego 2025 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 stycznia 2021 r. sygn. akt III SA/Wa 711/20 w sprawie ze skargi D. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 31 stycznia 2020 r. nr 1401-IOV-4.4103.247.2018.MCz w przedmiocie podatku od towarów i usług za I kwartał 2016 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D. sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 4.050 (cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 28 stycznia 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 711/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. — Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, ze zm.), dalej "p.p.s.a.", oddalił skargę D. sp. z o.o. (dalej "spółka" lub "skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (dalej "organ odwoławczy" lub "organ") z 31 stycznia 2020 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za I kwartał 2016 r.
Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie, sąd pierwszej instancji uznał za prawidłowe poczynione przez organy podatkowe ustalenia faktyczne oraz ich ocenę prawną o braku prawa skarżącej do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez PH R. (dalej "R.N.") oraz V. sp. z o.o. (dalej "V."), jak też braku możliwości zastosowania stawki podatku 0% do transakcji udokumentowanej fakturą wystawioną przez spółkę na rzecz S. s.r.o. z Czech (dalej "S."), tytułem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej "WDT") rzekomo nabytych uprzednio od V. Zdaniem sądu w świetle zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego organy trafnie przyjęły, że sporne faktury zakupu i sprzedaży nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Ani skarżąca ani R.N. nie posiadali bowiem innych poza fakturami dowodów potwierdzających wykonanie kwestionowanych czynności, a ponadto nie byli zgodni co ich zakresu przedmiotowego (dostawa towarów, czy usługi pośrednictwa). W odniesieniu zaś do faktur otrzymanych od V. oraz faktury wystawionej przez skarżącą na rzecz S. zasadnie organy uznały, że dotyczą one "transakcji" zaistniałych w warunkach oszustwa podatkowego, w którym skarżąca uczestniczyła w sposób świadomy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
